Święto Niepodległości

ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI

11 listopada 1918 roku, po 123 latach, Polska odzyskała niepodległość. Z perspektywy lat wiadomym jest, że o kształt granic i utrzymanie suwerenności przyszło naszym antenatom walczyć jeszcze wiele lat. Późniejsza okupacja hitlerowska i sowiecka odcisnęły na Polsce piętno być może boleśniejsze, niźli rozbiory. Pomimo tego, znamiennym jest fakt, że po dziś dzień to nadal 11 listopada świętowany jest w Rzeczypospolitej jako Narodowe Święto Niepodległości.
Z dumą i radością wracamy pamięcią do tryumfów oręża polskiego w Wielkiej Wojnie, sukcesów dyplomatycznych i owocnej pracy na rzecz scalenia na nowo odradzającej się Ojczyzny. Dla szwoleżerów 1. Pułku, jest tym bardziej znaczące owo święto: wszak jest on związany szczególnie z walką o niepodległość Polski, której służył od 1807 roku.
Tegoroczne obchody Narodowego Święta Niepodległości, 1. Pułk Szwoleżerów JP uczcił w szczególnie bliskim sobie miejscu - Łazienkach Królewskich, stanowiących niegdyś najbliższe sąsiedztwo jego koszar.
Uroczystości rozpoczęło wspólne odśpiewanie Hymnu Państwowego przed Pałacem na Wyspie, skąd delegacja Szwadronu Ochotniczego przedefilowała pod Pałac Belwederski.
Odrodzenie Polski, jak każdy sukces tej skali, miało naturalnie wielu ojców, jednak laur pierwszeństwa niepodzielnie wieńczy skroń Marszałka Józefa Piłsudskiego. Jako szwoleżerowie jego osobistego regimentu, z tym większą dumą i wdzięcznością złożyliśmy kwiaty pod pomnikiem największego z Polaków, naszego Szefa Pułku.
Pokłoniwszy buńczuk Szwadronu przed podobizną umiłowanego Wodza, pluton honorowy powtórnie przemierzył Park Łazienkowski by oddać cześć generałowi Długoszowskiemu. Marszałkowski adiutant i były pułkownik szwoleżerów uwieczniony został na popiersiu przy Pałacu Myślewickim, który niegdyś zamieszkiwał.
Zwieńczeniem uroczystości był pokaz, który zgromadzeni goście mogli podziwiać na błoniu za łazienkowskim Ermitażem. Sekcja Szwadronu Ochotniczego zaprezentowała musztrę paradną, a oddelegowani z niej szwoleżerowie uraczyli widzów prezentacją wyszkolenia we władaniu lancą i szablą.
Oprócz obchodów warszawskich, poczet sztandarowy Szwadronu Ochotniczego 1. Pułku Szwoleżerów Józefa Piłsudskiego wziął też udział w tych organizowanych w Sulejówku. Przy Kopcu Współtwórców Niepodległej odbył się uroczysty apel wojskowy, w którym udział od lat stanowi już tradycję Szwadronu.

zdjęcia:
Dagmara Cholewińska
Paweł Czarnecki, Łazienki Królewskie / Royal Lazienki 

ŚWIĘTO WOJSKA POLSKIEGO W ŁAZIENKACH KRÓLEWSKICH

ŚWIĘTO PUŁKOWE