Święto Niepodległości

ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI

11 listopada 1918 roku, po 123 latach, Polska odzyskała niepodległość. Z perspektywy lat wiadomym jest, że o kształt granic i utrzymanie suwerenności przyszło naszym antenatom walczyć jeszcze wiele lat. Późniejsza okupacja hitlerowska i sowiecka odcisnęły na Polsce piętno być może boleśniejsze, niźli rozbiory. Pomimo tego, znamiennym jest fakt, że po dziś dzień to nadal 11 listopada świętowany jest w Rzeczypospolitej jako Narodowe Święto Niepodległości.
Z dumą i radością wracamy pamięcią do tryumfów oręża polskiego w Wielkiej Wojnie, sukcesów dyplomatycznych i owocnej pracy na rzecz scalenia na nowo odradzającej się Ojczyzny. Dla szwoleżerów 1. Pułku, jest tym bardziej znaczące owo święto: wszak jest on związany szczególnie z walką o niepodległość Polski, której służył od 1807 roku.
Tegoroczne obchody Narodowego Święta Niepodległości, 1. Pułk Szwoleżerów JP uczcił w szczególnie bliskim sobie miejscu - Łazienkach Królewskich, stanowiących niegdyś najbliższe sąsiedztwo jego koszar.
Uroczystości rozpoczęło wspólne odśpiewanie Hymnu Państwowego przed Pałacem na Wyspie, skąd delegacja Szwadronu Ochotniczego przedefilowała pod Pałac Belwederski.
Odrodzenie Polski, jak każdy sukces tej skali, miało naturalnie wielu ojców, jednak laur pierwszeństwa niepodzielnie wieńczy skroń Marszałka Józefa Piłsudskiego. Jako szwoleżerowie jego osobistego regimentu, z tym większą dumą i wdzięcznością złożyliśmy kwiaty pod pomnikiem największego z Polaków, naszego Szefa Pułku.
Pokłoniwszy buńczuk Szwadronu przed podobizną umiłowanego Wodza, pluton honorowy powtórnie przemierzył Park Łazienkowski by oddać cześć generałowi Długoszowskiemu. Marszałkowski adiutant i były pułkownik szwoleżerów uwieczniony został na popiersiu przy Pałacu Myślewickim, który niegdyś zamieszkiwał.
Zwieńczeniem uroczystości był pokaz, który zgromadzeni goście mogli podziwiać na błoniu za łazienkowskim Ermitażem. Sekcja Szwadronu Ochotniczego zaprezentowała musztrę paradną, a oddelegowani z niej szwoleżerowie uraczyli widzów prezentacją wyszkolenia we władaniu lancą i szablą.
Oprócz obchodów warszawskich, poczet sztandarowy Szwadronu Ochotniczego 1. Pułku Szwoleżerów Józefa Piłsudskiego wziął też udział w tych organizowanych w Sulejówku. Przy Kopcu Współtwórców Niepodległej odbył się uroczysty apel wojskowy, w którym udział od lat stanowi już tradycję Szwadronu.

zdjęcia:
Dagmara Cholewińska
Paweł Czarnecki, Łazienki Królewskie / Royal Lazienki 

Święto Wojska Polskiego

ŚWIĘTO WOJSKA POLSKIEGO W ŁAZIENKACH KRÓLEWSKICH

15 sierpnia tradycyjnie w Łazienkach Królewskich odbyły się uroczystości i wydarzenia uświetniające Święto Wojska Polskiego. Przygotowany z tej okazji piknik rozpoczął się od pokaz musztry kawaleryjskiej w wykonaniu naszego Szwadronu Ochotniczego. Następnie przez blisko 3 godziny na terenie zielonym przy Ermitażu ciągle coś się działo. Zaprezentowali się m.in. goście z Węgier, którzy przybyli do nas aby upamiętnić pomoc, jakiej udzielił nam węgierski rząd w roku 1920. Nieodłącznym elementem pikniku był wykład o szablach rtm. Roberta Woronowicza. Na koniec pokazów na placu głównym szwoleżerowie dali pokaz władania białą bronią – lancą , szablą. Obsługa toru, po dobrze wykonanej pracy, postanowiła odpocząć przy postawionym na placu stole. Jednak kadra Szwadronu nie pozwoliła zaznać im spokoju, skacząc konno przez stół.
Pokazy konne to nie wszystkie atrakcje podczas pikniku. Obok namiotu Fundacji Szwoleżerskiej wystawiony był także namiot 1. batalionu kawalerii powietrznej (1. Dywizjon Szwoleżerów Marszałka Józefa Piłsudskiego) z wystawą wyposażenia współczesnych szwoleżerów.
Po zakończeniu pokazów szwoleżerowie wraz z węgierskimi gośćmi udali się konno pod Pałac Myślewicki, gdzie odbył się wojskowy apel. Dowódca batalionu ppłk Artur Świątek dokonał przeglądu kompanii honorowej i kawalerzystów. Następnie podczas Hymnu Państwowego na maszt na pałacu wciągnięta została Biało-Czerwona. Zakończeniem uroczystości w tym miejscu było złożenie kwiatów przy popiersiu gen. Wieniawy-Długoszowskiego przez delegacje. Następnie kompania honorowa wraz z konnymi i gośćmi udała się pod popiersie gen. Bema aby i tam złożyć kwiaty. Ostatnim miejscem, gdzie delegacje złożyły wspólną wiązankę był pomnik Marszałka Józefa Piłsudskiego przy Belwederze.

zdj. Dagmara Cholewińska 

Święto pułkowe

ŚWIĘTO PUŁKOWE

W miniony weekend zorganizowane zostały obchody Święta 1. Pułku Szwoleżerów Józefa Piłsudskiego.
Rozpoczęły się one w piątek w miejscu stacjonowania 1. batalionu kawalerii powietrznej (1. Dywizjon Szwoleżerów Marszałka Józefa Piłsudskiego) dziedziczącego tradycje pułku. Podczas uroczystej zbiórki pododdziałów batalionu wyróżniającym się żołnierzom wręczono Odznaki Pamiątkowe.
Natomiast w niedzielę, dokładnie w 105. Rocznicę bitwy pod Dołhobyczowem, miały miejsce warszawskie obchody święta. Tradycyjnie rozpoczęły się one na Cmentarzu Czerniakowskim, gdzie delegacje Dywizjonu i kawalerzystów ochotników ze Szwadronu Ochotniczego złożyły kwiaty na grobie byłego dowódcy pułku pułkownika Janusza Albrechta. Następnie w dawnym kościele pułkowym przy ulicy Szwoleżerów odprawiona została msza święta w intencji szwoleżerów. Na rozpoczęcie, po wysłuchaniu Hymnu Państwowego i Marsza Pułkowego, przybyłe delegacje złożyły kwiaty pod tablicami epitafijnymi. We mszy wzięły udział poczty sztandarowe wystawione przez: 1. batalion kawalerii powietrznej, Ochotniczy Szwadron Kawalerii im. 1. Pułku Szwoleżerów JP, Szwadron Honorowy 3 Pułku Szwoleżerów Mazowieckich im płk J. Kozietulskiego , Towarzystwo Pamięci 7 Pułku Ułanów Lubelskich , Koniński Szwadron Kawalerii. Na zakończenie mszy głos zabrał dowódca batalionu – ppłk Artur Świątek. Bezpośrednio po mszy pod tablicami epitafijnymi trzech kawalerzystów ochotników wyróżnionych zostało Odznakami Pamiątkowymi Dywizjonu. Następnie przedstawiciele Stowarzyszenia Szwadron Jazdy RP – prezes Zygmunt Dębiński wraz z wiceprezesem Tadeuszem Kühn’em wręczyli Odznaki Pamiątkowe Stowarzyszenia żołnierzom i kawalerzystom ochotnikom. Kolejnym wyróżnionym został rtm. kaw. och. Piotr Piekarczyk. W dowód uznania za wkład włożony w kultywowanie tradycji 1. pułku szwoleżerów JP uhonorowany został statuetką – miniaturą popiersia gen. Wieniawy-Długoszowskiego. W chwilę później wyróżniony wypowiadając słowa: „Noś dumnie miano szwoleżera. Barwy pułkowe rozsławiaj.” dokonał oficjalnego przyjęcia w poczet Ochotniczego Szwadronu Kawalerii 1. Pułku Szwoleżerów JP nowego członka oddziału. Po zakończeniu części oficjalnej uroczystości zebrani goście spotkali się na skromnym poczęstunku w podziemiach kościoła. Na tym zakończyły się tegoroczne obchody Święta.

zdjęcia:
1. batalion kawalerii powietrznej
Mateusz Szejna
Dagmara Cholewińska

© 2024 Ochotniczy Szwadron Kawalerii 1 Pułku Szwoleżerów Józefa Piłsudskiego. Wszelkie prawa zastrzeżone.